کاشت دندان چیست؟ مزایا، روش

در این نوشته می‌خواهیم روش‌های کاشت دندان و همچنین بهترین روش کاشت دندان و مزایا کاشت دندان را برای شما عزیزان  توسط تیم دندانپزشکی آرامش بررسی کنیم. همانطور که می‌دانید انسان‌ها با گذشت زمان و کهولت سن دندان‌های خود را از دست داده و مجبور به گذاشتن دندان مصنوعی می‌شوند. حتما شما هم پدربزرگ و مادربزرگ‌های خود را با دندان مصنوعی و دردسری که در هنگام استفاده از این دندان داشته اند را دیده‌اید.

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی متخصصان موفق به ایجاد روش جدیدی برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته شده‌اند. با استفاده از این روش که کاشت دندان نام دارد، دیگر سن و سال افراد مهم نیست و هر فردی می‌تواند با مراجعه به دندانپزشک متخصص کاشت دندان را برای خود انجام دهد.

کاشت دندان یک روش جراحی است که در آن یک دندان مصنوعی یا ایمپلنت دندانی به استخوان فک ثابت می‌شود.
کاشت دندان؛ معمولاً برای جایگزینی دندان‌های طبیعی که از دست رفته یا آسیب دیده‌اند موثر است.

کاشت دندان چیست؟

کاشت دندان یک روش پزشکی جراحی است که به منظور جایگزینی دندان‌های کاهیده، آسیب‌دیده یا از دست رفته به‌کار می‌رود. در این روش، یک پیوند یا ایمپلنت دندانی در محلی که دندان قبلی از بین رفته است، جایگزین می‌شود. ایمپلنت دندانی معمولاً از جنس تیتانیوم ساخته می‌شود که با استفاده از جراحی کوچک و پیشرفته، به فک متصل می‌شود.
چنانچه فردی دندان خود را از دست داده باشد، در هنگام لبخند زدن و جویدن غذا دچار مشکل می‌شود. علاوه بر این مشکل اعتماد به نفس این فرد نیز کاهش یافته و نمی‌تواند به راحتی در اجتماع حضور پیدا کرده و در مشارکت‌های اجتماعی شرکت نماید.

عادت‌های غذایی با نبود دندان‌ها تغییر پیدا کرده و شخص نمی‌تواند ویتامین و همینطور پروتئین‌های لازم را به بدن خود برساند. درنتیجه بدن این شخص روز به روز ضعیف‌تر می‌شود.

امروزه با روش‌های مختلف کاشت دندان می‌توان از این مسئله رهایی پیدا کرد. از طرف دیگر ایمپلنت‌های دندان روشی دائمی برای جایگزینی دندان‌های طبیعی شما بوده و تا پایان عمر همراه شما خواهند ماند.

مزایا کاشت دندان

جای خالی دندان‌ها باعث ایجاد چهره‌ی نامناسب در فرد شده و در هنگام خندیدن و خوردن غذا مشکلات زیادی برای این افراد بوجود می‌آید. کاشت دندان می‌تواند زیبایی از دست رفته را جبران کرده و آرامش را به فرد بازگرداند.

یکی از بهترین و سریع‌ترین روش‌های کاشت دندان استفاده از ایمپلنت می‌باشد. درنتیجه در صورتی که مشکل خاصی در ناحیه فک و صورت خود نداشته باشید، می‌توانید از این روش برای جایگزین کردن دندان‌های خود استفاده کنید.

از مزایای ایمپلنت دندان که باعث شده طرفداران زیادی پیدا کند، دوام بالای آن است. وقتی فردی دندان‌های خود را از دست بدهد در ابعاد مختلفی دچار مشکل می‌شود. برای این افراد بسیار مهم است که دندان‌های دائمی داشته باشند و بتوانند مثل قبل از آن استفاده کنند.

به همین دلیل ایمپلنت دندان می‌تواند آرزوی این افراد را برآورده کرده و آن‌ها را از داشتن دندان‌های زیبا و دائمی بهره‌مند سازد.

از مزایای کاشت دندان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ثبات و استحکام:

ایمپلنت‌های دندانی بسیار محکم و ثابت هستند و به خوبی به استخوان فک یا فک‌ها متصل می‌شوند.

طبیعی‌ترین جایگزین دندان:

ایمپلنت‌های دندانی بسیار شبیه دندان‌های طبیعی هستند و به‌خوبی به جزئیات طبیعی دندان‌ها رسیدگی می‌کنند.

بهبود کیفیت زندگی:

با کاشت دندان، فرد قادر به خوردن غذاهای مختلف و لبخند زدن با اعتماد به نفس بیشتر خواهد بود.

جلوگیری از تغییر شکل چهره:

عدم جایگزینی دندان‌های کاهیده می‌تواند منجر به تغییر شکل چهره و پیرتر به نظر رسیدن فرد شود که با کاشت دندان به‌خوبی جلوگیری می‌شود.

طول عمر طولانی:

با مراقبت‌های مناسب و بهداشتی، ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند برای مدت زمان طولانی‌تری به کار بروند.

کاشت دندان یک فرآیند تخصصی است که توسط دندانپزشک مجرب و متخصص انجام می‌شود.
کاشت دندان روش های مختلفی دارد، که در دندانپزشکی آرامش به صورت روش ایمپلنت دندان انجام می‌شود.

روش‌ کاشت دندان:

روش‌های کاشت دندان بسته به نیازها و شرایط هر بیمار ممکن است متفاوت باشند. در زیر، چند روش کاشت دندان معمولی را برای شما توضیح می‌دهم:

 • کاشت ایمپلنت
 • کاشت دندان فوری
 • کاشت دندان بدون برش
 • کاشت دندان توسط ربات
 • کاشت دندان مجازی

1. کاشت ایمپلنت:

در این روش، یک پیوند دندانی یا ایمپلنت از جنس تیتانیوم به فک یا فک‌ها بسته می‌شود. سپس روی ایمپلنت، پروتز دندانی ثابت یا متحرک نصب می‌شود.

2. کاشت دندان فوری:

در این روش، پس از خریداری ایمپلنت، پروتز دندانی موقت فوراً نصب می‌شود. بنابراین، بیمار بلافاصله بعد از کاشت دندان، دندان مصنوعی مؤقت خواهد داشت و نیازی به انتظار برای زمان بهبود ایمپلنت نیست.

3. کاشت دندان بدون برش:

در این روش، با استفاده از فناوری‌های پیشرفته مانند روشهای تصویربرداری دیجیتال، برش‌های کوچکتر و ضروری برای کاشت دندان به حداقل می‌رسد و باعث بهبود فرآیند بهبودی می‌شود.

4. کاشت دندان توسط ربات:

این روش، از فناوری رباتیک برای اجرای دقیق‌تر و بهبود عملکرد کاشت دندان استفاده می‌کند.

5. کاشت دندان مجازی:

با استفاده از تکنولوژی‌های سه بعدی و طراحی دیجیتال، کاشت دندان مجازی انجام می‌شود که به دقت و کارآیی روش را افزایش می‌دهد.

به‌طور کلی، روش کاشت دندان بستگی به نیازها و شرایط بیمار و توصیه‌های دندان‌پزشک خاص می‌شود. مشاوره با دندان‌پزشک و تیم پزشکی متخصص در این زمینه، بهترین روش کاشت دندان برای هر فرد را تعیین خواهد کرد.

جدیدترین فناوری در زمینه ایمپلنت دندان در سال 2023 چیست؟پیشرفت‌هایی در تصویربرداری دیجیتال و فناوری‌های کمکی کامپیوتر، دقت و کارآیی کاشت ایمپلنت دندان را بهبود بخشیده‌اند. این به این معناست که اکنون می‌توان ایمپلنت دندان را در موقعیت بهینه‌ای برای بیت و ساختار فک بیمار قرار داد که نتایج طولانی مدت بهتری به‌همراه خواهد داشت.

آیا کاشت دندان درد دارد؟

همانطور که گفته شد، کاشت دندان انواع مختلفی دارد و طبیعتا در تمامی این روش‌ها از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.

درنتیجه در طول عمل کاشت دندان هیچگونه دردی نباید حس شود. البته پس از جراحی نیز دردهایی وجود دارد که در این موارد دندانپزشک برای شما استفاده از مسکن را توصیه می‌نماید.

یکی از مواردی که در کاهش درد موثر است، مهارت دندانپزشک مربوطه می‌باشد. به همین دلیل بهتر است در انتخاب دندانپزشک خود دقت کافی نمایید.

کاشت ایمپلنت دندان یک روش جراحی است و همانند سایر روش‌های جراحی، ممکن است برخی عوارض و مشکلات کوتاه‌مدت یا بلندمدت به همراه داشته باشد.
عوارض کاشت ایمپلنت دندان ممکن است، با توجه به وضعیت شخص، مهارت پزشک و نحوه مراقبت‌های پس از عمل متفاوت باشند.

عوارض کاشت ایمپلنت دندان چیست؟

همیشه در تمامی جراحی‌ها و همینطور استفاده از داروهای شیمیایی خطرات و عوارضی برای شخص وجود خواهد داشت. بنابراین برای کاشت دندان باید همه عوامل بررسی شده و بیماری‌های دیگر فرد تحت کنترل قرار داشته باشد.

میزان موفقیت ایمپلنت در اکثر افراد بالا بوده و احتمال شکست آن بسیار ناچیز است. بر این اساس چنانچه فردی دارای مشکل خاصی نباشد می‌تواند به راحتی دندان‌های خود را برای ایمپلنت به دندانپزشک مورد نظر خود بسپارد.

مراقبت‌های لازم پس از کاشت دندان

لازم به ذکر است که کاشت ایمپلنت دندان ممکن است با خطرهایی نیز همراه باشد. یکی از آنها التهاب اطراف ایمپلنت است که بر اثر فشار بیش از حد به آنها بوجود می‌آید.

در صورتی که این مشکل بدون درمان رها شود می‌تواند منجر به از دست رفتن ایمپلنت شود و بدین ترتیب تمام وقت و هزینه شما هدر خواهد رفت.

جهت جلوگیری برای از دست رفتن ایمپلنت دندان، بایستی مراقبت‌های مربوط به آن که شامل مسواک زدن، استفاده مرتب از نخ دندان و مراجعه منظم به دندانپزشک می‌باشد را رعایت نمایید.

تیم دندانپزشکی موظف است تا تمام موارد را برای شما توضیح داده و توصیه‌های لازم جهت مراقبت از دندان‌های ایمپلنت شما را به شما ارائه نماید.

به علاوه ممکن است در حین تمیز نمودن ایمپلنت دندان دسترسی به مناطقی برای شما دشوار باشد، به همین منظور باید در این موارد از پزشک خود سوال کنید.

قیمت کاشت دندان

قیمت کاشت دندان به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال در صورتی که قبل از عمل کاشت دندان به درمان‌هایی برای عفونت لثه و یا برخی بیماری‌های دیگر نیاز داشته باشید، باید ابتدا آنها را برطرف نمایید. سپس می‌توانید به کلینیک دندانپزشکی آرامش برای کاشت دندان حرفه‌ای مراجعه نمایید.

اما مهم‌ترین عامل در تعیین هزینه کاشت دندان، تعداد کاشت دندان‌ها می‌باشد. طبیعتا هرچه دندان‌های بیشتری برای کاشت نیاز داشته باشید، مواد به کار رفته و وقت بیشتری صرف شده و در همین راستا دندانپزشک هزینه بیشتری برای شما تعیین می‌نماید.

لازم به ذکر است که ترمیم و کاشت دندان با روش ایمپلنت فقط در فک سالم انجام شده و چنانچه لثه شما آلوده شده باشد و یا استخوان‌تان شکسته باشد، نمی‌توانید بطور مستقیم از این روش استفاده کنید. بنابراین باید در ابتدا به این موارد رسیدگی کرده و آنها را بر طرف نمایید.

افرادی که درمان رادیوتراپی در ناحیه دهان و فک‌ها داشته‌اند: رادیوتراپی ممکن است استخوان‌ها را ضعیف کند و ایمپلنت‌ها را غیرقابل استفاده کند.
همه افراد برای کاشت ایمپلنت دندان نیاز به ارتقاء وضعیت جسمی و دندانی‌شان دارند تا موفقیت در این روند را دندانپزشکان آرامش تضمین کنند.

چه افرادی نمی‌توانند دندان‌های خود را ایمپلنت کنند؟

چنانچه فردی به عفونت‌های دندانی مبتلا شده باشد، با ایمپلنت دندان نمی‌تواند مشکل خود را حل کند. در این موارد فرد با انجام این کار به دردسرهای بیشتری دچار خواهد شد. بنابراین این افراد باید در ابتدا نسبت به رفع مشکلات خود اقدامات لازم را انجام داده و پس از حل این مسئله می‌توانند دندان‌های خود را ایمپلنت نمایند.

اگر فردی به بیماری دیابت مبتلا باشد، لازم است تا برای گذاشتن ایمپلنت احتیاط‌های ویژه‌ای را انجام دهد. درنتیجه قبل از ایمپلنت دندان، پزشک مربوطه باید میزان قند خون فرد را چک نموده و در صورتی که بیماری او کنترل شده باشد، می‌توان برای آن فرد از روش ایمپلنت استفاده کرد.

کسانی که سیگاری هستند باید قبل از انجام ایمپلنت دندان مدتی سیگار را کنار گذاشته و بهتر است بطور کلی آن را ترک کنند. بنابراین این افراد باید قبل از ایمپلنت با پزشک مشورت نمایند تا در صورت استفاده از این روش دچار مشکل نشوند.

چنانچه فردی داروی ضد انعقاد خون و یا آسپرین مصرف می‌کند، قبل از انجام جراحی نیاز است تا داروهای خود را قطع کند. به همین دلیل برای این منظور باید با پزشک خود در این مورد صحبت نماید.

افرادی که تحت رادیوتراپی به خصوص در قسمت فک و صورت هستند، همچنین بیمارانی که برای مدت طولانی تحت درمان بیس‌فسفونات بوده‌اند، نمی‌توانند از روش ایمپلنت دندان استفاده نمایند.

از افراد دیگری که نباید از ایمپلنت استفاده کنند، بانوان باردار می‌باشند. در دوران بارداری بهتر است از انجام این کار پرهیز کرد، چون ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری برای مادر و جنین داشته باشد.

شرایط استفاده از ایمپلنت دندان چیست؟

اگرچه کاشت دندان در تهران به روش ایمپلنت برای اغلب افراد مناسب است. اما در صورتی که فردی دارای شرایط ویژه باشد نمی‌تواند از آن استفاده کند. بنابراین چنانچه از یکی از شرایط زیر برخوردار هستید قبل از انجام جراحی ایمپلنت با پزشک خود مشورت کنید:

 • سیگار کشیدن‌های پی در پی و زیاد از روند بهبود درمان جلوگیری می‌نماید.
 • برای انجام ایمپلنت دندان بایستی از مصرف نوشیدنی‌های الکلی که باعث بیماری‌های لثه می‌شود، خودداری نمود.
 • اشخاصی که تراکم استخوانی آنها ضعیف است، این روش برای آنها توصیه نمی‌شود. زیرا پایه ایمپلنت باید در استخوان فک تنظیم و محکم گردد.
 • در صورتی که کسی به بیماری‌های لثه و مشکلات دهان و دندان دچار است باید قبل از انجام ایمپلنت دندان این موارد را بر طرف نماید.
 • افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف نیز عمل کاشت دندان به روش ایمپلنت در آنها کمتر از سایرین جواب می‌دهد.
 • برای افرادی که دارای عادت دندان قروچه هستند نیز این روش توصیه نمی‌شود.

کلینیک دندانپزشکی آرامش

ایمپلنت دندان کاری بسیار تخصصی بوده و هزینه‌ی زیادی را شامل می‌شود. به همین دلیل باید این کار را به افرادی متخصص و با تجربه سپرد. در همین راستا کلینیک دندانپزشکی آرامش که کار کاشت دندان در تهران را بر عهده دارد، با در اختیار داشتن کادری مجرب می‌تواند با استفاده از بهترین مواد کار ایمپلنت را برای شما مردم عزیز انجام دهد.

بهتر است برای انجام ایمپلنت حتما به دندانپزشکی متخصص مراجعه نمایید، زیرا این دندان‌ها قرار است تا پایان عمر در دندان‌های شما بماند و هرگونه خطایی در روند این کار شما را به دردسر خواهد انداخت.

مجموعه دندانپزشکی آرامش این افتخار را دارد تا با داشتن کادری از پزشکان تحصیل کرده و مجرب زمینه‌ی لازم را برای خدمت‌گذاری از شما مردم عزیز فرهم آورد.

2 / 2 ایمپلنت دندان و روکش دندان (کراون) دو روش مختلف برای جایگزینی دندان‌های طبیعی از دست رفته یا آسیب دیده هستند.
هر دو روش مزایا و معایب خود را دارند و انتخاب مناسب بین آنها بستگی به وضعیت شخص و نیازهای دندان‌پزشکی او دارد.

مقایسه ایمپلنت و روکش دندان

برای استفاده از روکش دندان به تراشیدن دندان‌ها نیاز نمی‌باشد و همین موضوع یکی از عوارض روکش کردن در کاشت دندان است. زیرا با تراشیده شدن دندان‌ها، آنها ضعیف شده و به سرعت پوسیده می‌شوند.

لازم به ذکر است که مزایای ایمپلنت در کاشت دندان از بریج بیشتر است. اما نمی‌توان این روش را بطور قطعی برای همه افراد توصیه نمود.

استفاده از هر روشی به شرایط دهان و فک فرد بستگی دارد. دندانپزشک مجرب در معاینه اولیه می‌تواند با توجه به شرایط فرد نوع مناسب کاشت دندان را برای وی در نظر بگیرد.

نتیجه گیری

طراحی کاشت دندان یا همان ایمپلنت دندان به صورتی است، که عمر طولانی داشته باشند و فرد با انجام یکبار آن می‌تواند تا پایان عمر خیال خود را از بابت دندان‌ها راحت کند.بنابراین تنها نیاز است تا توصیه‌های گفته شده در این مقاله را انجام دهید تا بتوانید سال‌های سال از دندان‌های جدید خود به خوبی و خوشی استفاده نماید.

همانطور مزایا کاشت دندان و روش کاشت دندان را نیز بررسی کردیم. انجام ایمپلنت دندان مزیت‌های خیلی زیادی نسبت به گذاشتن دندان مصنوعی دارد. و همین امر هم موجب شده تا روز به روز به تعداد افرادی که قصد دارند کاشت دندان انجام دهند، افزوده شود.

با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی آرامش می‌توانید از خدمات ما استفاده کرده و از کیفیت مواد مصرفی اطمینان حاصل کنید. پزشکان این کلینیک همواره آماده خدمت رسانی به شما مردم عزیز می‌باشند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا برای رزرو نوبت شماره تماس خورد را وادنمایید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود