قطعا داشتن دندان­ها مرتب و سفید موجب افزایش اعتماد به نفس در فرد می­شود. هنگام صحبت کردن، خندیدن و عکس گرفتن دندان­ها در معرض دید قرار می­گیرند و طرح لبخند زیبا در زیبایی صورت نقش موثری خواهد داشت. بیشتر افرادی که برای لمینت دندان به دندانپزشکی آرامش مراجعه می­نمایند، دوست دارند دندان­هایی سفید و مرتب داشته باشند. برخی افراد به دلیل نامرتب بودن ظاهر دندان­هایشان مراجعه می­کنند و برخی دیگر به دلیل تغییر رنگ دندان برای انجام لمینت اقدام می­کنند. لمینت سطح جلوی دندان را می­پوشاند و هر گونه مشکلی در سطح دندان دیگر قابل رویت نیست. مشکلاتی مانند ترک یا شکستگی در دندان­ها، فاصله زیاد بین دندان و کدر شدن سطح دندان با استفاده از پوشش نازک سفید رنگی به نام لمینت، حل خواهد شد.

لمینت دندان از جمله پرطرفدارترین روش­های زیبایی است و هیچ گونه ضرری برای دندان­ها و فرد مراجعه کننده ندارد و به راحتی قابل تعویض است. انجام لمینت نیازی به بی حسی ندارد. دندانپزشکی آرامش با ارائه بهترین و به روز ترین خدمات دندانپزشکی به شما کمک می­کند تا طرح لبخند خود را اصلاح نمائید.

با مراجعه به وب سایت  http://arameshdental.com/ می­توانید

برای انجام مشاوره نوبت بگیرید و از قیمت لمینت دندان و نحوه انجام آن اطلاعات لازم را کسب نمائید

لمینت دندان چیست؟

لمینت لایه ­های ظریف و نازکی می­باشد که در عین ظرافت و شفافیت از استحکام بالایی برخوردار است. از لمینت برای پوشاندن سطح جلویی دندان استفاده می­شود. لمینت به رنگ دندان طبیعی انسان است و هرگونه ایرادی در سطح دندان را پوشش می­دهد. لمینت در دو نوع لمینت کامپوزیتی و لمینت سرامیکی برای درمان دندان­های آسیب دیده مورد استفاده قرار می­گیرد. با استفاده از لمینت، دندان­های نامتقارن اصلاح می­شوند.

هیچ گونه محدودیتی برای استفاده از لمینت وجود ندارد و همه افراد می­توانند دندان­های خود را لمینت کنند و ایرادات دندانی خود را رفع کنند.

انواع لمینت دندان

 • لمینت سرامیکی: این نوع لمینت شباهت بیشتری به دندان طبیعی دارد و نسبت به لمینت کامپوزیتی از شفافیت بیشتری برخوردار است. لمینت سرامیکی حدود 10 الی 20 سال دوام دارند و در برابر فشار و تغییر رنگ مقاوم­تر هستند. ضخامت این لمینت حدود نیم میلی متر است یعنی چیزی حدود دو برابر ضخامت پوسته تخم مرغ. به این نوع لمینت پرسلن ونیر نیز گفته می­شود.
 • لمینت کامپوزیتی: این نوع لمینت دندان از جنس پلیمر است و از دوام کمتری نسبت به لمینت سرامیکی برخوردار است و در فاصله زمانی 5 الی 10 سال باید تعویض شود و نباید فشار زیادی به دندان وارد شود، زیرا دچار ترک خوردگی و لب پر شدن لمینت می­شود. برای این نوع لمینت دندان نیازی به قالب گیری نمی­باشد و مواد به صورت مستقیم روی دندان چسبانده می­شود و با استفاده از پرتو آبی سفت و محکم می­شود.
قیمت-لمینت-دندان-دندانپزشکی-آرامش
قیمت-لمینت-دندان-دندانپزشکی-آرامش

مقایسه لمینت کامپوزیتی و لمینت سرامیکی:

 • قیمت لمینت دندان: لمینت کامپوزیتی نسبت به لمینت سرامیکی از قیمت مناسب­تری برخوردار است.
 • طول درمان: لمینت کامپوزیتی در یک جلسه انجام می­شود اما برای قرار دادن لمینت سرامیکی حداقل دو بار مراجعه به دندانپزشکی نیاز است.
 • قابلیت برگشت پذیری: لمینت کامپوزیتی قابلیت برگشت پذیری و برداشتن لمینت به طور کامل از روی دندان وجود دارد اما در لمینت سرامیکی این امکان وجود نخواهد داشت.
 • آسیب پذیری: لمینت سرامیکی بسیار مقاوم می­باشد و فقط این امکان وجود دارد که بر اثر ضربه یا فشار زیاد بشکند، اما لمینت کامپوزیتی ممکن است به صورت لایه لایه کنده شود و بیفتد. اما این نکته را در نظر داشته باشید که در صورتی که لمینت سرامیکی لب پر شود و یا ترک بخورد، امکان ترمیم وجود ندارد و لمینت به طور کلی باید تعویض شود.
 • اصلاح عیوب دندانی: لمینت کامپوزیتی می­تواند تنها عیوب جزئی موجود در دندان را پوشش دهد، اما لمینت سرامیکی قابلیت بیشتری برای پوشش دادن ایرادات شدید دندانی را دارد.
 • تغییر رنگ: لمینت سرامیکی رنگ پذیری کمتری دارد و با قرار گرفتن در معرض رنگ­های خوراکی و نوشیدنی­های حاوی رنگدانه تغییر رنگ نمی­دهند، اما لمینت کامپوزیتی در صورتیکه رنگدانه­های مواد خوراکی از روی دندان پاک نشوند، تغییر رنگ خواهد داد.

لمینت برای چه افرادی ممنوع است؟

 • افرادی که به بیماری­های لثه مبتلا می­باشند.
 • افرادی که به دلیل ترمیم پوسیدگی و پرکردن دندان قسمت زیادی از عاج دندان خود را از دست داده­اند.
 • کسانی که دندان قروچه دارند و هنگام خواب دندان­ها را با فشار زیاد به هم می­سایند.
 • افرادی که به سلامت دهان و دندان خود بی توجه هستند.

مراحل انجام لمینت

در جلسه اول مراجعه به دندانپزشکی آرامش، دندانپزشک با شما درباره هدفتان از انجام لمینت سوال می­کند و سپس دندان­های شما را معاینه می­نماید و تشخیص می­دهد که آیا لمینت برای دندان­های شما مناسب است یا خیر. ممکن است برای بررسی دقیق­تر وضعیت دندان­ها نیاز به عکس برداری باشد.

در جلسه دوم دندانپزشک مقداری از مینای دندان تراشیده می­شود. زیرا لمینت جایگزین مینای دندان خواهد شد. به همین دلیل باید مقدار اندکی از مینای دندان برداشته شود تا فضای کافی برای لمینت وجود داشته باشد. اگر دندان­ها نامرتب باشند و نیاز به ترمیم داشته باشند، ممکن است مقداری بیشتری از دندان تراش داده شود تا به اندازه و فرم مناسب برای قرار گیری لمینت برسد. پس از انجام این مرحله، دندانپزشک از دندان­های شما قالب گیری می­کند و به آزمایشگاه می­فرستد. به طور معمول 3 الی 4 هفته زمان نیاز است تا لمینت سفارشی شما آماده شود. در این مدت برای پیشگیری از بروز مشکل، بر روی دندان­ها روکش موقت قرار داده می­شود.

در جلسه سوم، دندانپزشک لمینت را روی دندان­ها می­گذارد و در صورت نیاز آنها را تراش می­دهد تا بطور کامل روی دندان قرار گیرد. سپس سطح دندان را از هرگونه آلودگی پاک می­کند، دندان را جلا می­دهد و با مته ریز شیارهای کوچکی روی سطح دندان ایجاد می­کند تا  لمینت محکم به دندان بچسبد.

سپس چسب مخصوص را زیر لمینت می­زند و آن را روی دندان قرار می­دهد. وقتی اطمینان حاصل شد که جای لمینت مناسب است، پرتو آبی رنگ را روی لمینت قرار می­دهد و با تاباندن نور، چسب موجود در زیر لمینت را خشک و محکم می­کند. پرتو آبی رنگ باعث بوجود آمدن واکنش شیمیایی در چسب می­شود و اتصالی قوی بین لمینت و دندان بوجود می­آید.

در نهایت چسب­های اضافی تمیز می­شوند و ترتیب دندان­ها بررسی می­شود و کار پایان می­یابد. به طور معمول دندانپزشک به شما خواهد گفت که پس از گذشت 2 الی 3 هفته برای معاینه و بررسی وضعیت لمینت نزد او بروید.

مزیت لمینت چیست؟

افراد زیادی بر این باورند که لمینت عملی اختیاری و با تصمیم فردی صورت ­می­گیرد و تنها برای زیبایی مورد استفاده قرار می­گیرد. در حقیقت لمینت مزایای درمانی دیگری دارد که عبارتند از:

 • اصلاح تغییر رنگ دندان: در برخی از افراد رنگ دندان­ها به قدری تغییر می­کند که با جرم­گیری و روش­های سفید کننده دیگر، رنگ دندان بهبود نمی­یابد و همچنان فرد ناراضی است. لکه­های ایجاد شده به دلیل استفاده از برخی داروها، عصب کشی و نازک شدن دیواره دندان، لکه­های ناشی از دود سیگار و سایر دخانیات، استفاده بیش از اندازه فلوراید و لکه­های عمقی دیگر با استفاده از سفید کننده­ها از بین نمی­روند. در اینصورت بهترین گزینه استفاده از لمینت دندان است. لمینت به سادگی و در کمترین زمان زیبایی را به دندان­های شما برمی­گرداند.
 • اصلاح دندان­های شکسته یا پوسیده: در مواقعی که دندان دچار شکستی شده و یا قسمتی از دندان به دلیل پوسیدگی تراشیده شده است، پر کردن دندان ممکن است دوام زیادی نداشته باشد و در فاصله زمانی کوتاه نیاز به ترمیم مجدد داشته باشد. مزیت لمینت این است که کل دندان را پوشش می­دهد. از لمینت می­توان تنها برای یک یا دو دندان نیز استفاده کرد. دندانپزشک رنگ مناسب و نزدیک به دندان­های طبیعی شما را برای لمینت انتخاب می­کند تا با دندان­های طبیعی دیگر هماهنگ باشد.
 • اصلاح ظاهر دندان: برای اطلاح دندان­های نامرتب و جلو زده نیز می­توان از روکش لمینت استفاده نمود. دندانپزشک مقدار لازم را از روی دندان می­تراشد تا دندان­ها در یک ردیف مرتب قرار گیرند. سپس لمینت­ها را روی دندان بصورت مرتب قرار می­دهد و تمام کجی­ها و جلو زدگی­های موجود در دندان پوشیده می­شود.
 • اصلاح فاصله بین دندان­ها: در برخی از افراد فاصله بین دندان­ها بسیار زیاد است که موجب بروز مشکل برای سایر دندان­ها و حرکت دندان­های اطراف از موقعیت اصلی خود و تحلیل رفتن استخوان فک می­شود. اگر فاصله­ها زیاد و غیرطبیعی باشند دندانپزشک با استفاده از لمینت این فاصله­های اضافی را اصلاح می­نماید.

چگونه از لمینت نگهداری کنیم تا دوام بیشتری داشته باشد؟

مراقبت از لمینت دندان کار بسیار ساده­ای است. طبق روال معمول دندان­ها را به طور مرتب و روزانه مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. دندان­ها را با دهان شویه شستشو دهید. از فشار آوردن بر روی دندان و گاز زدن غذاهای سفت اجتناب کنید. از سیگار کشیدن و مصرف بیش از اندازه قهوه و شکلات و مواد غذایی حاوی رنگ­های خوراکی بپرهیزید.

لمینت بدون تراش چیست؟

در روش­های نوین دیگر مینای دندان تراش داده نمی­شود. به همین دلیل بدون وارد کردن هیچ گونه آسیبی به دندان­ها لمینت روی دندان قرار می­گیرد و فرد هرگاه که بخواهد می­تواند لمینت را از روی دندان خود بردارد.

در این روش فرد دچار هیچ گونه حساسیت دندانی نخواهد شد زیرا دندان کاملا سالم است. در این روش لمینت از استحکام بالاتری برخوردار است. ویژگی­های خاص این روش باعث شده است تا افراد بیشتری این روش را برای لمینت کردن دندان خود انتخاب کنند.

قیمت لمینت دندان

مراحل انجام لمینت دندان در هر فرد با دیگری متفاوت خواهد بود. اگر دندان نیاز به ترمیم بیشتری داشته باشد قطعا هزینه بیشتری باید در نظر گرفته شود. اگر دندان نیاز به قرینه سازی داشته باشد، قطعا زمان بیشتری صرف خواهد شد.

افرادی که هزینه محدودی برای لمینت دندان در نظر دارند بهتر است از لمینت­های کامپوزیتی استفاده کنند. زیرا قیمت لمینت سرامیکی بالاتر است. لازم به ذکر است که قیمت لمینت سرامیکی نیز با توجه به جنس مواد بکار رفته متفاوت است. تفاوت لمینت­های سرامیکی در استحکام و مقاومت در برابر فشار می­باشد. لمینت­های سرامیکی در انواع:

 • لمینت سرامیکی دی سیلیکات لیتیوم
 • لمینت سرامیکی اکسید آلومینیوم
 • لمینت سرامیکی فلدسپاتیک
 • لمینت سرامیکی تقویت شده با لوسایت
 • لمینت سرامیکی کوارتز مصنوعی
 • لمینت سرامیکی زیرکونیوم

معایب لمینت سرامیکی

 • شل شدن و افتادن لمینت: اگر لمینت با چسب بی کیفیت و توسط دندانپزشک غیر متخصص روی دندان قرار بگیرد، احتمال دارد خیلی زود شل بشود و بیفتد. در هنگام انتخاب دندانپزشک دقت داشته باشید. اگر لمینت دندان توسط دندانپزشکی ماهر و حرفه­ای انجام شود، لمینت هیچ مشکلی نخواهد داشت و سالیان سال برای شما خواهد ماند.
 • برگشت ناپذیری: لمینت­های سرامیکی غیر قابل برگشت هستند. هنگام قرار گرفتن لمینت سرامیکی بر روی دندان مینای دندان تراشیده می­شود. به همین دلیل ممکن نیست که روکش لمینت از روی دندان برداشته شود و دندان بدون مینا و روکش بماند.
 • حساس بودن به گرما و سرما: اگر از غذاهای خیلی سرد و یا خیلی گرم استفاده کنید، امکان کنده شدن لمینت بالا می­رود. ممکن است پس از انجام لمینت، دندان تا مدتی نسبت به گرما و سرما حساس شود. در اینگونه مواقع نباید دندان را تحریک نمود. بایستی از خوراکی­های با دمای متوسط استفاده کرد.
 • عدم امکان تغییر رنگ: اگر رنگ لمینت مورد پسند شما واقع نشد نمی­توان کاری کرد. مگر اینکه لمینت را به کلی عوض کنید.
 • پوسیدگی دندان لمینت شده: اگر مراقبت از دهان و دندان خوب انجام نشود، ممکن است دندان لمینت شده دچار پوسیدگی شود. در اینصورت لمینت برداشته می­شود، ترمیم می­شود و دوباره قالب گیری انجام می­شود و لمینت جدیدی برای دندان ترمیم شده ساخته می­شود.

در هنگام بروز هر یک از موارد بالا با به دندانپزشک خود مراجعه کنید و با او در مورد درمان و رفع مشکل مشورت کنید. اگر لمینت از دندان جدا شده بود، نگران نشوید. آن را درون کیسه نایلونی قرار دهید و نزد دندانپزشک خود ببرید. در بیشتر موارد دندانپزشک در صورت سالم بودن لمینت آن را شستشو داده، چسب می­زند و دوباره بر روی دندان قرار می­دهد. اما اگر لمینت دچار شکستگی شده باشد، از دندان شما قالب گیری می­­کند و لمینت جدید را سفارش می­دهد. بهتر است در این گونه مواقع که لمینت از دندان جدا می­شود وقت را غنیمت بشمارید و هرچه زودتر به مطب دندانپزشک مراجعه کنید.

برای آشنایی بیشتر با ایمپلنت دندان لطفا اینجـــــــا کلیک کنید

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا برای رزرو نوبت شماره تماس خورد را وادنمایید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود