معرفی تخصصی ایمپلنت بگو (BEGO)

ایمپلنت دندانی یکی از روش‌های جایگزین کردن دندان است که امروزه در بسیاری از مراکز دندانپزشکی انجام می‌شود. شما نیز حتما نام ایمپلنت را شنیده‌اید. این روش یکی از روش‌های ایمن و بدون عارضه است که پس از اتمام جراحی هیچ عارضه‌ای برای فرد ایجاد نکرده و ماندگاری بالایی دارد. دلیل محبوبیت ایمپلنت نسبت به سایر روش‌های جایگزین دندان، ویژگی‌های مثبت آن است. ایمپلنت توسط کشورهای مختلفی ساخته می‌شود و انواع مختلفی دارد.

کشور آلمان یکی از کشورهای تولید کننده ایمپلنت است و انواع ایمپلنت را با استفاده از بروزترین تکنولوژی دنیا طراحی و تولید می‌کند. شرکت‌های آلمانی ایمپلنت‌های باکیفیتی را به سراسر جهان عرضه می‌کنند و در کشور ایران نیز طرفداران بسیاری دارند.

معرفی ایمپلنت بگو BEGO

شرکت بگو یک شرکت آلمانی است که در زمینه ساخت تجهیزات دندانپزشکی بسیار موفق عمل کرده است. این شرکت فعالیت خود را از سال 1890 آغاز نموده و از مدرن‌ترین و پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها و تجهیزات برای ساخت و آزمایش ایمپلنت استفاده می‌کند. شرکت بگو از طراحی منحصر به فردی برای ساخت ایمپلنت استفاده می‌کند و با ایجاد یک سطح متخلخل بر روی ایمپلنت موجب می‌شود تا عمل پیوند خوردن ایمپلنت با استخوان فک در مدت زمان کوتاه‌تری اتفاق افتاده و درصد موفقیت عمل کاشت ایمپلنت بیشتر شود.

ایمپلنت بگو (BEGO) در محیطی استریل و به دور از هر گونه آلودگی ساخته و بسته بندی می‌شود. ایمپلنت‌های بگو با استفاده از آلیاژ تیتانیوم گرید 4 ساخته می‌شوند و به همین دلیل توانسته است استاندارد جدیدی را از آن خود کند. به دلیل وجود سطح زبر بر روی ایمپلنت عمل اتصال ایمپلنت به پروتئین‌هلای موجود در استخوان سریع‌تر اتفاق می‌افتد و این یک نکته مثبت در روند کاشت ایمپلنت محسوب می‌شود.

بسیاری از دندانپزشکان در دندانپزشکی آرامش به همین دلیل استفاده از ایمپلنت بگو را به بیماران خود پیشنهاد می‌کنند. دوام و ماندگاری ایمپلنت bego در مقایسه با سایر انواع ایمپلنت بیشتر است و در صورتی که به خوبی از آن مراقبت شود تا پایان عمر ماندگار خواهد بود.

شرکت بگو یک شرکت آلمانی است که در زمینه ساخت تجهیزات دندانپزشکی بسیار موفق عمل کرده است.

انواع ایمپلنت بگو BEGO

در این بخش می‌خواهیم به معرفی ایمپلنت بگو BEGO و انواع آن بپردازیم. با در دست داشتن اطلاعات کافی درباره این ایمپلنت بهتر می‌توانید درباره انتخاب ایمپلنت تصمیم گیری کنید. شرکت بگو از چند سیستم مختلف برای ساخت ایمپلنت استفاده می‌کند. سیستم ایمپلنتی شرکت بگو به شرح زیر است:

 • فیکسچر BEGO-S

این پایه ایمپلنت یا فیکسچر از طراحی منحصر به فردی برخوردار است. در قسمت میانی ایمپلنت bego عمق و فاصله رزوه‌ها بیشتر است و هر قدر به سمت پائین‌تر می‌رویم فاصله رزوه‌ها از یکدیگر و عمق آنها کاهش می‌یابد. طراحی بدنه این ایمپلنت به صورتی است که موجب می‌شود تا اتصال محکم‌تری میان استخوان و فیکسچر ایجاد شود و به غشای سینوسی و بافت استخوان آسیبی وارد نشود. علاوه بر این فیکسچر bego-s به صورتی طراحی شده است که از نفوذ باکتری و میکروب به زیر اباتمنت جلوگیری می‌کند و در زمان جویدن غذا و در تمام مدتی که ایمپلنت در دهان قرار دارد بخش اباتمنت هیچ حرکتی نمی‌کند و به همین دلیل عمر ایمپلنت بیشتر می‌شود.

 • فیکسچر BEGO RI-LINE

این نوع ایمپلنت یا فیکسچر برای مواقع خاص و افرادی که شرایط دشوار دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد. طراحی بدنه این ایمپلنت به صورتی است که کمک می‌کند تا فیکسچر بهتر با استخوان ادغام شود و اتصال محکمی میان آنها ایجاد شود. رزوه‌های موجود بر روی بدنه ایمپلنت بسیار به هم نزدیک هستند موجب می‌شوند تا ایمپلنت سریع‌تر و بهتر با استخوان فک جوش خورده و حرکت نکند.

 • فیکسچرهای BEGO RSX و RS

این دو فیکسچر از نظر ظاهری بسیار به یکدیگر شبیه هستند. تنها در قسمت بالای ایمپلنت تفاوت‌هایی وجود دارد. بر روی فیکسچرها شیارهای وجود دارد که باعث می‌شود میزان آسیب وارده به استخوان کاهش یابد. طراحی دقیق و ظریف این فیکسچرها کمک می‌کند تا عمل جایگزینی ایمپلنت در استخوان سریع‌تر انجام شود و مدت زمان ترمیم استخوان و جوش خوردن ایمپلنت با آن نیز کمتر باشد. دهانه ایمپلنت نیز به صورتی طراحی شده است که از تحلیل رفتن استخوان و نفوذ باکتری و میکروب جلوگیری می‌کند.

 • فیکسچرهای BEGO Semados Mini-Line

این نوع ایمپلنت به دلیل ظرافت و نوک تیزی که دارد برای افرادی که استخوان ضعیف و کم تراکم دارند مناسب است. بر روی بدنه این ایمپلنت رزوه‌های ریز و موازی وجود دارد و موجب می‌شود تا اتصال پایه ایمپلنت با استخوان سریع‌تر و محکم‌تر رخ دهد. ایمپلنت‌های سایز مینی معمولا برای دندان‌های جلو و افرادی که استخوانی با پهنای کم دارند کاربرد دارد.

 • فیکسچرهای Bego PI-LINE

این ایمپلنت آلمانی دارای یک بدنه منحصر به فرد است که موجب می‌شود تا اتصال سریع‌تر و عمل ترمیم استخوان در مدت زمان کوتاه‌تری انجام شود. این ایمپلنت ممکن است در شرایط خاص و بنا به تشخیص متخصص ایمپلنت مورد استفاده قرار گیرد.

سطح فیکسچر در تسریع روند درمان تاثیر مهمی دارد. شکل ظاهری و تعداد و عمق شیارهایی که بر روی آن قرار دارد مشخص می‌کند که طول درمان چقدر است و چه مدت زمان نیاز است تا ایمپلنت با استخوان جوش بخورد. هر قدر مدت زمان ادغام ایمپلنت با استخوان فک کوتاه‌تر باشد درصد موفقیت عمل کاشت ایمپلنت بیشتر خواهد بود. به همین دلیل در هر فرد بسته به شرایط استخوان و تراکم آن از ایمپلنت‌های مختلفی استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از ایمپلنت bego

دندان‌ها ممکن است به دلایل مختلف از دست رفته باشند، پوسیدگی، عفونت لثه و شکستگی از رایج‌ترین عوامل از دست رفتن دندان‌ها است. وقتی دندانی از دست می‌رود فرد احساس ناخوشایندی خواهد داشت و به دلیل عدم وجود دندان اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد. اگر این دندان در قسمت جلو باشد شرایط کمی دشوارتر خواهد بود. اما با پیشرفت علم روش‌های مختلفی برای جایگزین کردن دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از پل‌های دندانی، دندان مصنوعی و ایمپلنت روش‌هایی هستند که برای جایگزین کردن دندان‌هایی که از دست رفته‌اند کاربرد دارد.

هر یک از روش‌های ذکر شده مزایا و معایب خاص خود را دارند اما در میان همه آنها ایمپلنت بهترین و مطمئن‌ترین روش محسوب می‌شود و هیچ مشکلی برای سایر دندان‌ها و استخوان فک ایجاد نمی‌کند. ماندگاری این روش تا پایان عمر خواهد بود اما در سایر روش‌ها باید چند سال یکبار پروتز را عوض کرد و با شکل جدید استخوان و لثه آن را قالب گیری نمود. پس از معرفی ایمپلنت بگو BEGO می‌خواهیم درباره مزایای ایمپلنت نیز صحبت کنیم. ایمپلنت یک روش ایمن و بی خطر است و مزایای بسیاری برای بیمار دارد که به شرح زیر می‌باشد:

 • برای کاشت ایمپلنت در دندانپزشکی آرامش هیچ آسیبی به سایر دندان‌ها وارد نمی‌شود و برای قرار دادن آن در داخل استخوان نیازی به کمک گرفتن از دندان‌های مجاور نیست. ایمپلنت را می‌توان به صورت تک یا چند عددی کاشت. تفاوتی ندارد که فرد یک دندان خود را از دست داده است و یا تمام آنها دندان‌های یک فک با هر دو آنها کشیده شده باشد. در روش کاشت ایمپلنت محدودیتی برای کاشت دندان وجود ندارد. یکی از مهمترین مزایای کاشت ایمپلنت ایمن و بی خطر بودن آن است و این که هیچ مشکلی برای دندان‌های مجاور به وجود نمی‌آید و از حرکت کردن آنها به سمت جای خالی دندان کشیده شده نیز جلوگیری می‌شود. https://arameshdental.com/
 • هنگامی که دندان کشیده می‌شود و مدت زیادی از کشیده شدن آن می‌گذرد استخوان فک به دلیل اینکه خالی می‌ماند و هیچ عاملی برای تحریک آن و تشکیل سلول‌های جدید وجود ندارد تحلیل رفته و ارتفاع استخوان کاهش می‌یابد. وقتی ایمپلنت در داخل استخوان قرار داده می‌شود در حقیقت نقش ریشه دندان را ایفا می‌کند و به عنوان عاملی برای تحریک بافت استخوان مانع از تحلیل رفتن استخوان می‌شود. بدین ترتیب استخوان شکل طبیعی خود را حفظ می‌کند و چانه و اطراف لب دچار تغییر نمی‌شوند. در نتیجه از دیگر مزایای کاشت ایمپلنت دندان bego جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان است.
 • از دیگر مزایای ایمپلنت حفظ قدرت جویدن و رفع مشکلات در زمان حرف زدن است. سایر روش‌های جایگزین مشکلاتی از قبیل حرکت کردن و یا تغییر در گفتار را دارند اما ایمپلنت مانند دندان طبیعی عمل می‌کند و هیچ مشکلی برای جویدن و صحبت کردن فرد ایجاد نمی‌کند و فرد می‌توانند همانند زمانی که دندان طبیعی داشت غذای خود را بجوید و کلمات را به درستی تلفظ کند. قدرت جویدن غذا با استفاده از ایمپلنت درست مانند دندان طبیعی است و نیازی نیست فرد پس از کاشت ایمپلنت رژیم غذایی خاصی را رعایت کند.
 • یکی دیگر از مزایای کاشت ایمپلنت بگو ظاهر طبیعی و شکل آن است. شکل ظاهری ایمپلنت و رنگ آن بسیار شبیه به دندان واقعی است و در صورتی که یک یا چند ایمپلنت در کنار دندان‌های طبیعی کاشته شده باشد هیچ تفاوتی با آنها نخواهد داشت. رنگ روکش ایمپلنت به صورتی انتخاب می‌شود که شبیه به دندان‌های مجاور باشد و در ترتیب و شکل ظاهری دندان‌ها تفاوتی ایجاد نکند.
 • مزیت دیگر ایمپلنت دندان ماندگاری و دوام بالای آن است. در صورتی که از ایمپلنت به خوبی استفاده شود تا پایان عمر ماندگار خواهد بود و هیچ مشکلی برای فرد به وجود نخواهد آورد. ایمپلنت دندان به عنوان یک روش ماندگار و دائمی محسوب می‌شود و اگر به خوبی از آن مراقبت شود و نکات بهداشتی رعایت شود بدون هیچ مشکل و بدون نیاز به ترمیم تا سال‌های زیادی کار می‌کند و سالم باقی می‌ماند.
 • ایمپلنت بگو از تغییر محل و شکل ظاهری دندان‌های مجاور جلوگیری می‌کند. وقتی دندان کشیده شود جای خالی دندان بر روی لثه خالی بماند، پس از گذشت چند ماه دندان‌های مجاور آن به سمت فضای خالی موجود در لثه حرکت می‌کنند و به مرور زمان کج می‌شوند. با حرکت کردن دندان‌ها به سمت داخل شکل ظاهری دندان‌ها خراب می‌شود و مشکلاتی برای فرد ایجاد خواهد کرد. کج شدن دندان‌ها به سایر دندان‌های مجاور و ریشه آنها فشار وارد می‌کند و فرد در زمان غذا خوردن با مشکل مواجه شده و دچار سر درد یا درد دندان می‌شود. اما ایمپلنت از حرکت کردن دندان‌های مجاور و تغییر شکل و ترتیب دندان‌ها جلوگیری می‌کند و این یک مزیت مهم ایمپلنت محسوب می‌شود.
شرکت بگو یک شرکت آلمانی است که در زمینه ساخت تجهیزات دندانپزشکی بسیار موفق عمل کرده است.

ایمپلنت بهتر است یا دندان مصنوعی؟

بسیاری از افراد در گذشته برای جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته خود از دندان مصنوعی استفاده می‌کردند. این روش برای افرادی مناسب است که تمام دندان‌های خود را از دست داده است و می‌خواهد در مدت زمانی کوتاه دندان‌های خود را با یک پروتز جایگزین کند، علاوه بر این افرادی که نمی‌توانند هزینه زیادی برای جایگزین کردن دندان پرداخت کنند و هزینه بالایی را صرف ترمیم دندان‌ها نمایند، معمولا پروتز متحرک یا دندان مصنوعی را انتخاب می‌کنند. دندان مصنوعی در مدت زمان کوتاهی قالب گیری شده و تا زمان آماده شدن آن مدت زیادی طول نخواهد کشید. اما دندان مصنوعی ممکن است پس از مدتی در زمان جویدن غذا یا برای صحبت کردن مشکلاتی برای فرد ایجاد کند. دندان مصنوعی درون دهان با استفاده از هیچ وسیله‌ای ثابت نمی‌شود و به همین دلیل ممکن است در زمان غذا خوردن و صحبت کردن، کمی از جای خود حرکت می‌کند. این لغزش پروتز و حرکت آن باعث ناراحتی فرد خواهد شد و حس ناخوشایندی را به فرد منتقل می‌کند.

به دلیل این که پروتز از لثه و استخوان به طور کامل حمایت نمی‌کند پس از مدتی استخوان فک تحلیل رفته و موجب می‌شود تا دیگر دندان مصنوعی مانند قبل روی لثه به خوبی قرار نگیرد و در زمان جویدن غذا حرکت کند. در نتیجه فرد دیگر نمی‌تواند غذای کافی میل کند و بسیاری از غذاهای جویدنی را نمی‌خورد. اما ایمپلنت این مشکلات را به همراه ندارد. در بخش قبل درباره مزایای ایمپلنت صحبت کردیم و در این قسمت می‌خواهیم مهمترین تفاوت‌های دندان مصنوعی و ایمپلنت را بیان کنیم:

  

 • دندان مصنوعی به دلیل این که به لثه و استخوان متصل نیست، درون دهان حرکت می‌کند. در برخی از انواع دندان مصنوعی ممکن است با استفاده از چسب پروتز را به صورت موقت بر روی لثه ثابت کرد اما این شرایط دائمی نیست. اما ایمپلنت با استفاده از پایه تیتانیومی در داخل استخوان ثابت می‌شود و روش قرار دادن آن با دندان مصنوعی به طور کلی تفاوت دارد. پایه ایمپلنت مانند ریشه در داخل استخوان کاشت می‌شود و به همین دلیل هرگز از جای خود حرکت نمی‌کند.
 • برای تمیز کردن تمام بخش‌های دندان مصنوعی ابتدا باید پروتز را از دهان بیرون آورد و آن را با استفاده از مسواک و مواد تمیز کننده شستشو داد، اما برای تمیز کردن ایمپلنت تمام مراحل به صورت دندان طبیعی انجام می‌شود و تنها با استفاده از یک تکه نخ دندان و یک مسواک معمولی می‌توان ایمپلنت‌ها را تمیز کرد. بدین ترتیب فرد می‌تواند دو الی سه بار در روز و هر وقت که بخواهد ایمپلنت‌ها را با استفاده از مسواک و خمیر دندان معمولی تمیز کند. برای تمیز کردن دندان مصنوعی باید از مسواک و خمیر دندان مخصوص استفاده کرد تا آسیبی به پروتز و قسمت لثه شکل آن وارد نشود. علاوه بر این خارج کردن دندان از دهان و تمیز کردن آن برای بسیاری از افراد کار دشواری است و این افراد دوست ندارند در مقابل فرد دیگری این کار را انجام دهند.
 • به دلیل این که دندان مصنوعی متحرک است احتمال دارد در زمان صحبت کردن یا خندیدن از دهان خارج شود و این مساله برای فرد موجب خجالت شود. اما ایمپلنت همانند دندان طبیعی است و هیچ کس متوجه نخواهد شد که دندان‌ها طبیعی نیستند. این دندان‌ها درست مانند دندان طبیعی در داخل دندان ثابت باقی می‌مانند و از نظر ظاهر و عملکرد شبیه به دندان طبیعی هستند.
 • جویدن غذا با استفاده از دندان مصنوعی محدودیت‌هایی دارد. فردی که دندان مصنوعی دارد ممکن است نتواند غذاهای سفت را بجود و فشار ناشی از جویدن لثه او را آزار دهد. به همین دلیل فرد ترجیح می‌دهد غذاهای نرم و آبکی میل کند. اما در مورد ایمپلنت این مساله صادق نیست. با استفاده از ایمپلنت می‌توان هر نوع غذایی را میل کرد. اما توصیه می‌شود برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به پایه ایمپلنت و شل شدن آن از مصرف غذاهای خیلی سفت پرهیز شود. قدرت جویدن با استفاده از ایمپلنت درست مانند دندان واقعی است و فرد هیچ گونه درد و ناراحتی را در زمان جویدن احساس نمی‌کند.
 • و اما مهمترین تفاوت بین ایمپلنت و پروتز متحرک یا دندان مصنوعی قدرت بالای ایمپلنت در محافظت از لثه و استخوان فک است. دندان مصنوعی به طور کامل از تحلیل رفتن استخوان فک جلوگیری نمی‌کند و پس از مدتی لثه و استخوان فک تغییر شکل داده و تحلیل می‌روند. اما ایمپلنت نقش ریشه را در داخل استخوان ایفا می‌کند و همیشه از استخوان حمایت کرده و از تحلیل رفتن آن جلوگیری می‌کند. در نتیجه شکل ظاهری صورت و چانه به همان حالت طبیعی باقی مانده و تغییری در آن ایجاد نمی‌شود.

نحوه مراقبت از ایمپلنت پس از عمل

در روزهای اول پس از این که عمل کاشت ایمپلنت انجام شد، رعایت چند نکته از اهمیت بالایی برخوردار است:

 • در روز اول پس از این که عمل کاشت ایمپلنت را انجام دادید به منزل بروید و روی تحت دراز بکشید و استراحت کنید. سرتان را کمی بالاتر قرار دهید و اگر درد داشتید یک مسکن مصرف کنید و سعی کنید بخوابید. در روز اول هرگز نباید کارهای سنگین انجام دهید. مرخصی بگیرید و در خانه بمانید.
 • تا چند روز از انجام فعالیت‌های بدنی سنگین مانند ورزش کردن پرهیز کنید. هر کار دیگری که باعث می‌شود خسته شوید یا موجب شود تا فشاری به بدنتان وارد شود را کنار بگذارید و به زمان دیگری موکول کنید. تا 48 ساعت نباید بدوید یا حرکات تند داشته باشید. تا جایی که می‌توانید استراحت کنید تا کارهای روزمره را به آهستگی انجام دهید.
 • در 24 ساعت اول روی صورت خود یخ یا کمپرس سرد قرار دهید. یخ را در میان یک دستمال پیچیده و آن را 10 دقیقه بر روی صورتتان قرار دهید. پس از 10 دقیقه آن را برداشته و کمی استراحت کنید، سپس دوباره این کار را انجام دهید. کمپرس سرد را تا دو روز انجام دهید تا ورم و درد در ناحیه جراحی کاهش یابد. هرگز یخ را مستقیما روی پوستتان قرار ندهید.
 • دندانپزشکی آرامش معمولا برای بیماران دارو تجویز می‌شود تا مقداری از عوارض جراحی و درد آن کاهش یابد. پس از انجام عمل شاید درد خفیفی در ناحیه جراحی احساس کنید، می‌توان با استفاده از انواع مسکن‌های معمولی درد موجود در لثه را کاهش دهید. اگر متخصص ایمپلنت داروهای دیگری از قبیل آنتی بیوتیک یا مترونیدازول را تجویز کرده بود آنها را در زمان مشخص شده و به موقع مصرف کنید. برخی از داروها از عفونت کردن و تورم ناحیه جراحی جلوگیری می‌کنند و به همین دلیل مصرف آنها اهمیت دارد.
 • بهتر است تا 24 ساعت پس از انجام عمل غذاهای داغ و سفت میل نکنید. تا 48 ساعت باید مراقب تغذیه خود باشید و از هر عاملی که دندان‌ها و ناحیه جراحی را تحریک کند پرهیز کنید. در چند روز اول بهتر است غذاهایی را میل کنید که نیازی به جویدن نداشته باشند. هرگز غذاهای سرد و گرم را پشت سر هم میل نکنید. این کار باعث خونریزی لثه می‌شود.
 • مصرف دخانیات و نوشیدن نوشیدنی‌های الکلی را ترک کنید. دخانیات باعث می‌شوند تا ناحیه عمل دیرتر ترمیم شود و اگر زمان ترمیم لثه و استخوان خیلی طولانی شود، احتمال بروز عفونت در لثه و اطراف ناحیه عمل بیشتر خواهد شد. بهتر است چند روز قبل از عمل و چند ماه پس از آن مصرف دخانیات را کنار گذاشته و در صورت امکان آن را ترک کنید.
 • پس از انجام عمل کاشت ایمپلنت دهان خود را چندین بار در طول روز با استفاده از دهان شویه و آب شستشو دهید. موادی که در دهان شویه وجود دارد از رشد باکتری در میان دندان‌ها جلوگیری کرده و از ایجاد عفونت و بروز بیماری‌های لثه پیشگیری می‌کند. اگر دهانشویه در دسترس ندارید می‌توانید به جای آن از محلول آب و نمک استفاده کنید. مقدار کمی نمک را با یک لیوان آب خوب مخلوط کنید و سپس مانند دهانشویه دهان خود را با آن شستشو دهید. ممکن است تا چند روز ناحیه جراحی کمی خونریزی داشته باشد و به همین دلیل بوی ناخوشایندی از دهان خود احساس کنید. شستشو با آب و نمک و استفاده از دهانشویه کمک می‌کند تا این بوی بد از بین برود.
 • تا چند روز پس از کاشت ایمپلنت نباید روی ناحیه جراحی مسواک بزنید. این کار باعث می‌شود تا لثه خونریزی کند و زخم تازه شود. برای تمیز کردن دندان‌های دیگر می‌توانید از مسواک استفاده کنید اما باید مراقب باشید که مسواک به لثه و بخیه‌ها برخورد نکند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا برای رزرو نوبت شماره تماس خورد را وادنمایید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود