اوردنچر

اوردنچر یک روش جایگزین جدید است که برای دندان‌های از دست رفته یک فک یا بخشی از آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پروتز همانند دندان مصنوعی است اما بر روی یک پایه ثابت قرار می‌گیرد. از این رو نسبت به دندان مصنوعی از مزایای بسیاری برخوردار است. در این مقاله می‌خواهیم بدانیم اوردنچر چیست و چگونه انجام می‌شود و چه تفاوتی با پروتز متحرک یا همان دندان مصنوعی دارد.

اوردنچر چیست؟

این روش جایگزین برای افرادی مناسب است که تعداد زیادی از دندان‌ها و یا تمام آنها را از دست داده‌اند. زمانی که فردی تمام دندان‌های موجود در فک بالا یا پائین را از دست می‌دهد، علاوه بر زیبایی ظاهری، کیفیت تکلم و توانایی غذا خوردن وی نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در گذشته افرادی که بسیاری از دندان‌های خود را از دست می‌داند چاره‌ای جز استفاده از دندان مصنوعی نداشتند. دندان مصنوعی به دلیل لق شدن و حرکت کردن در دهان مشکلات خاص خود را دارد. اما امروزه با پیشرفت علم دندانپزشکی از روش‌های جدید برای جایگزین کردن دندان‌های آسیب دیده و از دست رفته استفاده می‌شود. یکی از این روش‌ها اوردنچر است.

روش اوردنچر در دندانپزشکی آرامش به این صورت است که یک ردیف پروتز دندانی با استفاده از چند پایه بر روی لثه قرار می‌گیرد. این پایه‌ها در داخل استخوان کاشت می‌شوند و پروتز بر روی این پایه‌ها نصب می‌شود تا از لغزیدن و حرکت کردن آن جلوگیری کند. قدرت جویدن با اوردنچر بسیار بیشتر ار دندان مصنوعی است و ظاهر آن نیز بسیار شبیه به دندان طبیعی می‌باشد.

با استفاده از اوردنچر تمامی مشکلات غذا خوردن، تکلم و حتی زیبایی ظاهری فرد رفع می‌گردد. اوردنجر انواع مختلفی دارد که در ادامه مقاله آنها را به طور کامل معرفی خواهیم کرد.

انواع اوردنچر

اوردنچر ایمپلنت روشی مناسب برای افرادی است که تعداد زیادی از دندان‌های خود را به دلایل مختلف از دست داده‌اند و می‌خواهند بیشتر دندان‌های خود و یا تمام آن را با استفاده از پروتز جایگزین کنند. اوردنچر انواع مختلفی دارد:

 • اوردنچر بر پایه ایمپلنت

در این روش پروتز بر روی چند پایه ایمپلنت نصب می‌شود. تعداد پایه ایمپلنت مورد نیاز برای هر فک به شرایط استخوانی و میزان فشاری که به دندان‌ها وارد می‌شود بستگی دارد. به عنوان مثال ممکن است در فک پائین تنها 2 پایه ایمپلنت کافی باشد و در برخی از افراد این تعداد به 3 الی 4 پایه برسد. معمولا برای فک بالا از تعداد ایمپلنت بیشتری استفاده می‌شود. در این روش پایه ایمپلنت در داخل استخوان فک قرار می‌گیرد و پس از این که با استخوان جوش خورد، پروتز بر روی آن نصب می‌شود. بر روی ایمپلنت‌ها اتچمنت‌هایی قرار داده می‌شود که اشکال مختلفی دارند. برخی از آنها به شکل میله‌ای هستند و برخی دیگر توپی یا مگنتی می‌باشند تا از پروتز نگهداری کنند.

 • اوردنچر بر پایه ایمپلنت و لثه

در این روش ئ وعد ایمپلنت به محل دندان‌های نیش یا کرسی قرار داده می‌شود و سپس با استفاده از یک میله این دو ایمپلنت به یکدیگر متصل می‌شوند. این میله و ایمپلنت به صورتی طراحی شده است که پروتز بر روی آن قرار می‌گیرد و ثابت می‌ماند.

 • اوردنچر بر پایه لثه

ابن روش برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که استخوان ضعیفی دارند و نمی‌توان پایه ایمپلنت را در داخل استخوان قرار داد. در این روش یک قاب در زیر لثه قرار داده می‌شود و اوردنچر بر روی ان نصب می‌شود. این روش بسیار شبیه به دندان مصنوعی سنتی است و اوردنچر مستقیما بر روی لثه قرار می‌گیرد.

اوردنچر چگونه انجام می‌شود؟

جنس ایمپلنت‌ها از تیتانیوم است و با استخوان فک ادغام می‌شود. در این روش ابتدا ناحیه جراحی و محلی که قرار است پایه ایمپلنت در استخوان کاشت شود با استفاده از دارو بی‌حس می‌شود. سپس با استفاده از ابزار مخصوص حفره‌ای در استخوان ایجاد می‌شود و پایه ایمپلنت در داخل حفره‌ها قرار داده می‌شود. مدتی زمان نیاز است تا پایه ایمپلنت با استخوان جوش خورده و محکم شود.

در صورتی که نیاز به انجام عمل پیوند استخوان یا لیفت سینوس باشد، متخصص ایمپلنت دندانپزشکی آرامش عمل کاشت ایمپلنت را به زمان دیگری موکول می‌کند و ابتدا درمان‌های مورد نیاز را انجام می‌دهد. برای این که بتوان ایمپلنت را در داخل استخوان قرار داد، باید استخوان دارای تراکم کافی بوده و سالم باشد. انتخاب نوع اوردنچر و روش کاشت آن به شرایط سلامت دهان و کیفیت استخوان بیمار بستگی دارد.

پس از اینکه ایمپلنت با استخوان جوش خورد قالب گیری انجام می‌شود و سپس پروتز بر روی آن نصب می‌شود. این پروتز شبیه به دندان مصنوعی است و شامل یک ردیف دندان است.

 

مزایای استفاده از اوردنچر

اوردنچر در ظاهر شبیه به دندان مصنوعی است اما در اصل نسبت به دندان مصنوعی مزایای بسیار زیادی دارد. در این روش پروتز در دهان ثابت می‌شود و همین مساله خود یک مزیت بزرگ برای بیمار محسوب می‌شود. از دیگر مزایای اوردنچر عبارت است از:

 • به دلیل وجود ایمپلنت در داخل استخوان، اوردنچر از تحلیل رفتن استخوان فک جلوگیری می‌کند.
 • بافت استخوان به دلیل وجود ایمپلنت ترمیم و تقویت می‌شود.
 • قدرت جویدن فرد بالا می‌رود و می‌تواند بسیاری از مواد غذایی را به راحتی بجود.
 • مشکلات گفتاری فرد رفع می‌شود و هیچ مشکل و ناراحتی برای فرد ایجاد نمی‌کند.
 • هزینه آن مقرون به صرفه است و به تعداد ایمپلنت کمتری نیاز دارد.
 • از لثه‌ها محافظت می‌کند و لثه‌ها در برابر انواع بیماری و عفونت ایمن خواهند بود.
 • امکان خارج کردن پروتز در زمان استراحت موجب می‌شود تا فشار کمتری به دندان‌ها و لثه وارد شود.
 • تجمع باکتری در زیر پروتز به حداقل می‌رسد.

اوردنچر برای افرادی که به دلایل مختلف از قبیل بیماری، کهولت سن، تصادف و یا عفونت لثه تعداد زیادی از دندان‌های خود را از دست داده‌اند یک روش مقرون به صرفه و مناسب محسوب می‌شود. با استفاده از این روش زیبایی ظاهری دندان‌ها دوباره بازمی‌گردد و فرد می‌تواند به راحتی صحبت کند، غذا بخورد و لبخند بزند. جایگزین‌های بسیاری برای دندان‌های از دست رفته وجود دارد اما اگر تعداد دندان‌های کشیده شده یا پوسیده زیاد است، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه انجام عمل کاشت اوردنچر و هزینه آن می‌توانید با کارشناسان دندانپزشکی آرامش در تماس باشید. https://arameshdental.com/

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا برای رزرو نوبت شماره تماس خورد را وادنمایید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود