جراحی ریشه

بسیاری از افراد در زندگی خود دست کم یکبار برای کشیدن دندان به دندانپزشکی آرامش مراجعه می کنند. کشیدن دندان بسته به وضعیت دندان بیمار ممکن است در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام می شود. کشیدن دندان نیازمند تخصص و مهارت بالای دندانپزشک می¬باشد. کشیدن دندان می¬تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

عمده ترین دلایل کشیدن دندان عبارتند از:

1- ارتودنسی: یکی از دلایل کشیدن دندان، شروع درمان ارتودنسی می-باشد. گاهی دندان¬ها در وضعیت نامناسبی قرار دارند و فضای کافی برای مرتب قرار گرفتن دندان¬ها وجود ندارد. در این صورت بنا به تشخیص دندانپزشک یک یا دو دندان کشیده می¬شود تا فضای آزادی برای جابه¬جا شدن دندان¬ها ایجاد شود. معمولا کشیدن دندان قبل از شروع درمان ارتودنسی انجام می¬شود.
2- کشیدن دندان¬های پنهان یا نیمه پنهان
در برخی افراد دندان¬های عقل به صورت کامل بیرون نمی¬آیند و گاهی اصلا نمی¬توانند بیرون بیایند. در این حالت در ناحیه دندان پنهان شده یا نیمه بیرون زده دچار درد و ناراحتی خواهد شد. دندانپزشک بنا به تشخیص خود ممکن است خراشی در لثه ایجاد کند تا دندان بتواند بیرون بیاید، اما اگر جایی برای بیرون آمدن دندان وجود نداشته باشد، دندانپزشک دندان را خواهد کشید.
3- پوسیدگی: در صورتیکه دندان بطور کامل پوسیده شده باشد و قابل ترمیم نباشد، کشیده می¬شود. در برخی موارد فرد برای درمان دندان خیلی دیر اقدام می¬کند و دندان به اندازه¬ای پوسیده می¬شود که نه قابل ترمیم است و نه قابل عصب کشی، بنابراین دندانپزشک چاره¬ای جز کشیدن دندان نخواهد داشت.
4- دندان شیری: هنگامی که دندان شیری به موقع نیفتد، برای رشد دندان دائمی مشکل ایجاد خواهد کرد. در اینصورت دندانپزشک دندان شیری را می¬کشد تا فضای کافی برای رشد دندان دائمی فراهم شود.

برای اطلاع از قیمت کشیدن دندان و دریافت مشاوره و رزرو نوبت به وب سایت دندانپزشکی آرامش مراجعه فرمائید.

دندانپزشکان متخصص حاضر در دندانپزشکی آرامش با ارائه بهترین خدمات دندانپزشکی مشکلات دندانی شما را رفع خواهند نمود.

http://arameshdental.com

نحوه کشیدن دندان

در دندانپزشکی آرامش، دندانپزشکان به دو روش دندان بیمار را می-کشند. یکی روش معمولی و رایج کشیدن دندان است و دیگری کشیدن دندان با جراحی. در هر دو روش از داروی بی حسی برای بی حس کردن اطراف دندان آسیب دیده استفاده می¬شود.

روش معمولی: هنگامی که دندان آسیب دیده باشد و پوسیدگی به حدی رسیده باشد که دندان قابل ترمیم نباشد، دندانپزشک تصمیم می¬گیرد که دندان باید کشیده شود. برای کشیدن دندان به صورت معمولی، دندان به طور کامل رشد کرده است و تاج دندان کامل است. برای کشیدن دندان به روش معمولی می¬توان به دندانپزشک عمومی مراجعه کرد. برخی از دندانپزشکان با توجه به شرایط بیمار از داروهای آرام بخش و ضد استرس استفاده می¬کنند. پس از کشیدن دندان نیز برای بیمار داروی مسکن تجویز می¬کنند و در صورتیکه دکتر دارویی تجویز نکرده باشد بیمار می¬تواند از هر نوع داروی مسکن برای کاهش درد استفاده کند.

روش جراحی: این روش در موقعیت¬های خاص مورد استفاده قرار می¬گیرد. دندان¬هایی که پنهان هستند و نمی¬توانند بیرون بیایند و یا دندان-هایی که کمی بیرون آمده¬اند، اما فضای کافی برای رشد کامل ندارند، در صورت تشخیص دندانپزشک باید کشیده شوند. این حالت معمولا برای دندان¬های عقل پیش می¬آید. برای این گونه دندان¬ها دندانپزشک جراح کمی لثه را برش می¬دهد و با استفاده از ابزار مخصوص دندان را بیرون می¬آورد.
این روش برای دندان¬هایی که دچار پوسیدگی شدید شده¬اند و تاج دندان به طور کلی از بین رفته است، یا پوسیدگی در ریشه دندان وجود دارد و ریشه دندان سست و شکننده شده است، مورد استفاده قرار می¬گیرد. قیمت کشیدن دندان به روش جراحی نسبت به قیمت کشیدن دندان به روش معمولی بیشتر خواهد بود.
برای بیمارانی که دارای شرایط خاصی هستند و ممکن است هنگام کشیدن دندان نتوانند موقعیت را تحمل کنند، از داروی بیهوشی استفاده می-شود.

قیمت-کشیدن-دندان
قیمت-کشیدن-دندان

دستور العمل های لازم پس از کشیدن دندان

کشیدن دندان چه با روش جراحی انجام شود چه با روش معمولی، بیمار باید نکاتی را که دندانپزشک متذکر می¬شود را رعایت نماید.
• تا زمانی که داروی بی حسی اثر خود را از دست نداده و دندان بی حس است بهتر است چیزی خورده نشود و در صورت نیاز تنها از مایعات خنک استفاده شود. تا زمانی که خونریزی ادامه دارد از خوردن نوشیدنی گرم اجتناب کنید. تا چند روز بهتر است غذاهای سفت نخورید تا محل دندان کشیده شده بطور کامل بهبود یابد.
• بعد از اینکه دندان را کشیدید می¬توانید مسواک بزنید و مثل همیشه دندان¬هایتان را مسواک کنید ولی روی محل زخم مسواک را نکشید. هیچ جسمی مانند مسواک یا خلال را به محل دندان کشیده شده نزنید و زخم را تحریک نکنید.
• برای شستشوی دهان از محلول آب و نمک استفاده کنید.
• برای تسکین درد می¬توانید از کمپرس سرد استفاده نمائید.
• تا 24 ساعت از تحرک شدید، پیاده روی و ورزش پرهیز کنید و استراحت نمائید.
• برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید.
• داروهای تجویز شده را به موقع مصرف نمائید.

مشکلات شایع پس از کشیده شدن دندان

• ممکن است در حین کشیدن دندان قسمتی از داخل دهان یا لب زخم شود.
• در مواقعی که دندان عقل فک پائین کشیده می¬شود، گاها پیش آمده است که بی حسی لب و چانه تا مدت¬ها ادامه داشته است و این مدت ممکن است یک هفته باشد یا یک ماه و در برخی افراد برای همیشه بی حی می¬ماند.
• عفونت محل دندان کشیده شده ممکن است در هر فردی بوجود بیاید. در صورتیکه زخم عمیق باشد دندانپزشک برای بیمار داروی آنتی بیوتیک تجویز می¬کند تا از عفونت زخم جلوگیری کند. درد و تورم در محل زخم طبیعی است و پس از چند روز بهبود می¬یابد.
• یکی دیگر از عوارض بسیار نادر، بوجود آمدن حفره خشک در لثه می¬باشد. حفره خشک در تعداد بسیار کمی از افراد که دندان خود را کشیده¬اند رخ می¬دهد. پس از اینکه دندان کشیده شد، هیچ لخته خونی در حفره بوجود آمده ناشی از کشیده شدن دندان تشکیل نمی¬شود و گاه ممکن است تشکیل شود اما جا به جا شود. تشکیل شدن لخته خون در حفره دندان کشیده شده برای لثه مفید است. در صورتیکه این لخته خون تشکیل نشود، اعصاب و استخوان موجود در حفره ممکن است با مواد غذایی پر شود و عوارضی مانند درد برای فرد ایجاد کند.

 

برای آشنایی بیشتر با لمینت دندان لطفا اینجـــــا کلیک کنید

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا برای رزرو نوبت شماره تماس خورد را وادنمایید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود