دندان­ها نقش قابل توجهی در زیبا جلوه نمودن لبخند شما دارند. اگر دوست دارید دندان­های سفید و مرتبی داشته باشید، می­توانید از کامپوزیت دندان استفاده کنید. روشی نوین که به افرادی که دندان­های نامرتبی دارند و یا رنگ دندان­هایشان به دلایل مختلفی تغییر کرده است، بتوانند بدون هیچ گونه درد و عوارضی لبخندی زیبا داشته باشند. به علاوه کامپوزیت دندان راه حلی است برای ترمیم ترک و شکستگی دندان، پر کردن فاصله نازیبای بین دندان­ها و پر کردن دندان ترمیم شده به شکل دندان طبیعی.

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت دندان ماده­ای شیمیایی است که روزانه در دندانپزشکی­ها برای پر کردن دندان مورد استفاده قرار می­گیرد. کامپوزیت در اصطلاح به ماده­ای قوی گفته می­شود که از ترکیب حداقل دو ماده ساخته می­شود. مواد مورد استفاده خود از قدرت بالایی برای اتصال دو جسم جامد برخوردارند و وقتی دو ماده با این خصوصیات با هم ترکیب شوند، دارای قدرت بیشتری خواهند شد و برای پر کردن فضای خالی و یا اتصال دو جسم جامد مورد استفاده قرار می­گیرند.   

در دندانپزشکی نیز از کامپوزیت برای پر کردن دندان و ترمیم دندان استفاده می­شود. کامپوزیت ماده­ای خمیری و به رنگ دندان­های طبیعی است و در قسمت ترمیم شده دندان یا بر روی دندان قرار داده می­شود و توسط دندانپزشک شکل داده می­شود. پس از قرار گرفتن مواد بر روی دندان، با استفاده از تابش نور آبی دستگاه لایت کیور، کامپوزیت مانند دندان سفت و محکم می­شود.

کامپوزیت دندان بایستی توسط متخصص زیبایی دندانپزشکی آرامش انجام شود. متخصص لایه نازکی از ماده کامپوزیت را روی دندان می­گذارد و با استفاده از ابزار مخصوص ماده و با مهارت بالا را به شکل دندان طبیعی در می­آورد. به صورتیکه هیچ تفاوتی با دندان طبیعی نداشته باشد. معمولا کامپوزیت برای زیبا سازی دندان انجام می­شود و در صورتی که رویه دندان­ها دچار زردی یا شکستگی شده باشد، با استفاده از کامپوزیت پوشانده می­شود. در برخی مواقع از کامپوزیت برای پر کردن فضای خالی بین دندان­ها استفاده می­شود تا ظاهر و ترتیب دندان­ها زیباتر شود.

کامپوزیت دندان­های جلو

کامپوزیت دندان­های جلو برای افرادی که:

 • دندان­های نامرتبی دارند و یا فاصله دندان­ها زیاد است.
 • به دلایل مختلفی رنگ دندان­هایشان تغییر کرده و زرد یا سیاه شده است، راه حل مناسبی خواهد بود.

برای انجام کامپوزیت دندان­های جلویی، دندانپزشک اگر نیاز باشد سطح دندان را کمی تراش می­دهد و اگر نیازی به تراش دادن نبود، پس از خشک کردن سطح دندان، دندانپزشک سطح دندان را پولیش می­کند و جرم­ها و پلاک­های دندانی را تمیز می­کند. هر دندان با توجه به شکل خاصی که دارد نیازمند فرم دهی توسط دندانپزشک خواهد بود.

گاهی نیاز است تا شکل دندان اصلاح شود و گاهی ممکن است دندان پوسیدگی جزئی داشته باشد که بایستی برداشته شود. در اینگونه موارد میزان تراش دندان بیشتر می­شود و کار بیشتری روی دندان انجام می­شود. در حالت عادی که دندان نیاز به تراش یا ترمیم ندارد، برای انجام کامپوزیت نیازی به بی حس کردن دندان نیست. اما اگر دندان به تراش بیشتری نیاز داشته باشد و لازم باشد تا دندانپزشک قسمت پوسیده دندان را بردارد، بی حس کردن دندان لازم است تا بیمار درد را احساس نکند.

پس از اینکه دندان­ها تمیز و ترمیم شدند، در اولین مرحله کامپوزیت دندانپزشک ماده­ای به نام ماده اسیدی دندان روی سطح دندان میزند. این ماده بصورت ژل است و بایستی به مدت 15 ثانیه روی سطح دندان بماند و بعد از روی دندان پاک می­شود. حالا دندان برای انجام کامپوزیت آماده است.

سپس دندانپزشک روی سطح دندان سوراخ­های ریزی ایجاد می­کند که برای فرد هیچ گونه دردی به همراه نخواهد داشت. این کار برای این انجام می­شود که کامپوزیت به طور کامل به دندان بچسبد و محکم شود. در این مرحله دهان باید کاملا باز باشد تا بزاق دهان داخل حفره­ها را پر نکند.

پس از آماده سازی تمامی دندان­ها، دندانپزشک ماده کامپوزیت را با استفاده از برس کوچکی روی دندان می­گذارد و همانند لاک زدن سطح دندان را با مواد می­پوشاند. سپس با استفاده از پرتو نوری آبی رنگ مخصوص که کاتالیزور موجود در ماده کامپوزیت را فعال می­کند، آنرا خشک و سفت می­نماید.  مهارت دندانپزشک در انجام این کار بسیار مهم است تا دندان حالتی طبیعی داشته باشد.

در روش­های نوین، ماده اسیدی و ماده کامپوزیت با هم مخلوط می­شوند و دیگر نیازی به شستشوی سطح دندان و ایجاد حفره بر روی دندان نیست. مواد ترکیب شده به صورت مستقیم روی سطح دندان قرار می­گیرند و بعد با پرتو آبی سخت می­شوند. در این روش نیازی به باز ماندن دهان برای مدتی طولانی وجود نخواهد داشت و مراجعه کننده راحت­تر خواهد بود.

بعد از اینکه اولین لایه روی دندان قرار گرفت، با توجه به تشخیص دندانپزشک چندین لایه دیگر روی لایه اول تکرار می­شود تا فرم دندان کامل شود. اگر دندانی نیاز به ترمیم داشته باشد، تعداد دفعات افزودن ماده کامپوزیت بیشتر خواهد بود. در هر لایه مواد کامپوزیتی با یکدیگر پیوند شیمیایی برقرار می­کنند و بطور کامل به هم می­چسبند.

پس از گذاشتن هر لایه دندانپزشک پرتو آبی رنگ را روی دندان به مدت 40 ثانیه یا بیشتر نگه می­دارد تا مواد کاملا سفت شود. پرتو دهی بایستی در هر لایه انجام شود زیرا پرتو نمی­تواند از ضخامت بیشتر از 2 الی 3 میلی متر عبور کند و مواد سفت نخواهد شد.

پس از اتمام کار اگر دندان حالت طبیعی داشت نیازی به تراش ندارد و در برخی موارد که دندان نیازمند ترمیم بوده، دندانپزشک برای شکل دهی به کامپوزیت، کمی مواد را تراش می­دهد تا به شکل دندان طبیعی در بیاید. قرار دادن کامپوزیت به صورت لایه لایه به دندانپزشک کمک می­کند تا راحت­تر بتواند به مواد شکل بدهد و فرم طبیعی دندان بدست می­آید.

کامپوزیت چقدر دوام دارد؟

مدت زمان دوام کامپوزیت به مهارت و تخصص دندانپزشک و مراقبت شخصی بستگی دارد. اگر دندانپزشک در گذاشتن کامپوزیت بر روی دندان و خشک کردن آن دقت لازم داشته باشد کامپوزیت کاملا بر روی دندان می­چسبد و شل نخواهد شد. خود شخص نیز بایستی از دندان­های خود مراقبت کند و غذاهای خیلی سفت را گاز نزند.

به طور معمول کامپوزیت دندان ممکن است پس از گذشت 5 الی 10 سال نیاز به ترمیم داشته باشد، یا در صورت صلاح دید دندانپزشک بطور کلی تعویض گردد. ممکن است برخی از دندان­ها لب پر شده باشند و یا ترک­های کوچکی در سطح کامپوزیت بوجود آمده باشد که بایستی تعویض گردد. در زمان تعویض می­توانید دوباره همان رنگ قبل را انتخاب کنید و یا اگر دوست داشتید می­توانید رنگ دیگری را امتحان کنید.

اگر می­خواهید کامپوزیت دندان انجام دهید و دندان­های سفید و طرح لبخندی طبیعی و مرتب داشته باشید با مراجعه به دندانپزشکی آرامش و انجام کامپوزیت دندان توسط دنداپزشکان متخصص و خبره، می­توانید به لبخندی زیبا دست یابید.

پس از انجام کامپوزیت دندان نکات زیر را رعایت کنید:

 • حدودا تا 3 ساعت بعد از انجام کامپوزیت از خوردن هرگونه خوراکی و نوشیدنی رنگی اجتناب کنید.
 • روزانه و بطور مرتب دندان­ها را مسواک کنید و از نخ دندان غافل نشوید.
 • دندان­ها را روی یکدیگر فشار ندهید تا دچار شکستگی و سایش نشود.
 • از مصرف سیگار و قلیان دوری کنید
 • از مواد خوراکی حاوی رنگ­های خوراکی و همچنین نوشیدنی هایی مانند قهوه و چای کمتر استفاده کنید.
 • خوراکی­های سفت مانند نان­های خیلی برشته یا شکستن تخمه و امثال این خوراکی­ها عمر کامپوزیت را کاهش خواهد داد.

 

کامپوزیت دندان­های نامرتب و جلو آمده

در کامپوزیت دندان­هایی که کج هستند یا مایل به سمت جلو می­باشند، ابتدا شاید لازم باشد تا دندان­ها را مختصری تراش داد تا به حالت مطلوب برسند. اما در صورتیکه این کجی یا جلو زدگی خیلی زیاد باشد، درمان­های دیگری مانند ارتودنسی نیاز است تا دندان­ها در یک ردیف مرتب قرار گیرند. سپس می­توان برای انجام کامپوزیت دندان اقدام نمود. 

عوارض شایع پس از انجام کامپوزیت دندان

 • ممکن است دندان­هایتان پس از انجام کامپوزیت کمی حساس شوند.
 • تا چندین روز بعد از کامپوزیت دندان احتمال دارد دندان نسبت به خوراکی­ها و نوشیدنی­های گرم و سرد حساس شود.
 • این امکان وجود دارد که هنگام تراشیدن سطح دندان یا دیگر عوامل، قسمتی از لثه­ها خراشیده شوند و چند روز پس از انجام کامپوزیت در قسمت لثه احساس سوزش داشته باشید.
 • اگر دندان­ها تراش خورده باشند ممکن است تا چند روز هنگام غذا خوردن در دندان احساس درد داشته باشید.

تمامی موارد ذکر شده موقتی هستند و با گذشت چند روز کاملا بهبود می­یابند. بهتر است در روزهای اول دندان­ها را تحریک نکنید و از خوراکی ­های نرم و با دمای نرمال استفاده نمائید.

هزینه-کامپوزیت-دندان-دندانپزشکی-آرامش
هزینه-کامپوزیت-دندان-دندانپزشکی-آرامش

قیمت کامپوزیت دندان

با توجه به مهارت دندانپزشک و کاری که روی دندان شما انجام می­شود و کیفیت موادی که برای کامپوزیت دندان استفاده می­شود، قیمت­ها متفاوت خواهند بود. با مراجعه به وب سایت دندانپزشکی آرامش http://arameshdental.com/ می­توانید درباره قیمت کامپوزیت دندان و نحوه انجام اطلاعات لازم را کسب نمائید.

رنگ کامپوزیت

کامپوزیت در رنگ­های متنوعی موجود است و برای هر شخص متفاوت خواهد بود. دندانپزشک نمونه رنگ­ها را به مراجعه کننده نشان می­دهد و رنگ مناسب وی با توجه به رنگ دیگر دندان­ها و یا سلیقه خود شخص انتخاب می­شود. اگر یک یا چند دندان به کامپوزیت نیاز داشت، دندانپزشک نمونه رنگ­ها را در کنار دندان طبیعی قرار می­دهد و نزدیک­ترین رنگ را انتخاب می­نماید.

در هنگام انتخاب رنگ دندانپزشک بایستی به نور محیط توجه داشته باشد. در نورهای مختلف رنگ دندان طبیعی متفاوت خواهد بود. پس تطبیق رنگ بایستی زیر یک نور ثابت انجام شود. همچنین دندان­های طبیعی هنگامی که مراجعه کننده مدتی است که دهانش را باز نگه داشته، خشک می­شوند و این باعث می­شود تا سطح دندان روشن­تر به نظر بیاید. در اینگونه موارد دندانپزشک در مراحل اولیه رنگ دندان را با دندان طبیعی تطبیق می­دهد و یا در هنگام انتخاب رنگ از دستیار خود و گاهی از خود مراجعه کننده می­خواهد که درباره انتخاب رنگ نظر بدهند.

مزایای کامپوزیت دندان

 • کامپوزیت دندان یک روش مناسب از جنبه اقتصادی می­باشد. کار کامپوزیت دندان در تعداد جلسات کمتری انجام می­شود و قیمت کامپوزیت دندان نسبت به قیمت سایر روش­های روکش دندانی مناسب­تر است. اگرچه عمر کامپوزیت ممکن است از روکش­های دیگر کمتر باشد، ولی برای افرادی که بودجه محدودی برای این کار در نظر گرفته­اند بهترین انتخاب می­باشد.
 • برای انجام کامپوزیت بر روی دندان، شکل اصلی دندان و ساختار آن تغییری نخواهد کرد، و هر گاه نظرتان عوض شد، با مراجعه به دندانپزشکی می­توانید اگر خواستید کامپوزیت را عوض کنید یا بطور کلی آن را بردارید.
 • مراقبت کردن از کامپوزیت کاری بسیار ساده است. تنها لازم است مانند دندان­های معمولی روزانه مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و از خوردن غذاهای سفت اجتناب کنید.
 • قرار دادن کامپوزیت بر روی دندان کاری بدون درد و ناراحتی است و هیچ گونه داروی بی حسی در حین انجام کار لازم نیست.

استفاده از کامپوزیت برای پر کردن دندان

ممکن است دندانپزشک پس از ترمیم دندان آسیب دیده و پوسیده، برای پر کردن فضای خالی دندان از کامپوزیت استفاده کند. کامپوزیت مورد استفاده برای پر کردن دندان قابلیت ایجاد کردن لایه­ای ضخیم­تر حدود 4 الی 5 میلی متر را دارد و طی 10 الی 20 ثانیه قرار گرفتن در معرض پرتو آبی رنگ سفت می­شوند. مزیت استفاده از کامپوزیت برای پر کردن دندان، همرنگ بودن ماده با دندان می­باشد و دندان به شکل طبیعی در می­آید.

اگر حفره ایجاد شده در دندان عمیق باشد از چند لایه کامپوزیت استفاده می­شود. در طول درمان دندان در حال ترمیم بایستی کاملا خشک باشد و بیمار باید دهان خود را بطور کامل باز نگه دارد تا بزاق دهان دندان و کامپوزیت را خیس نکند.

دندانپزشک برای پر کردن دندان از مقدار کامپوزیت بیشتری استفاده می­کند و پس از اتمام کار و سفت شدن ماده کامپوزیت با استفاده از مته دندان را به شکل طبیعی فرم می­دهد. در این مرحله دندانپزشک از انواع مته استفاده می­کند تا بتواند دندان را بخوبی حالت دهد.

پس از فرم دهی به دندان، دندانپزشک نحوه قرار گیری دندان­ها بر روی هم را بررسی می­کند. از بیمار می­خواهد تا دندان­ها را روی هم قرار دهد و یا از یک نوار کاغذ کربن استفاده می­کند تا بیمار آن را به آرامی گاز بگیرد. سپس ردی که از دندان بر روی کاغذ کربنی مانده را بررسی می­کند و اگر دندان نیاز به ترمیم بیشتر داشت با مته آن را درست می­کند.

پس از اتمام مراحل تنظیم و تست دندان، دندانپزشک کامپوزیت را پولیش می­کند و آن را به اندازه دندان­های طبیعی بیمار براق می­کند.  

 

برای آشنایی بیشتر با لمینت دندان لطفا اینجـــــا کلیک کنید

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

لطفا برای رزرو نوبت شماره تماس خورد را وادنمایید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود